روسیه ویژه مرداد - 4 شب سنپترزبوک - 3 شب مسکو


موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر

مسکو پایتخت روسیه در دو قاره جهان یعنی آسیا و اروپا قرار گرفته و در قسمت غربی کشور آرمیده. این شهر رویایی در مرکز روسیه در شرق اروپا واقع شده، یعنی جایگاه دوم جهان بعد از مناطق پایین آمازون. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این شهر آن را از گزندهای ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله های سهمگین و هر یک از مضرات تخریبات دریا و اقیانوس ها محافظت می کند. می توان از مسکو به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روسیه و اروپای شرقی و همچنین یکی از بزرگترین شهرهای جهان نام برد. شهری که موفق به کسب رتبه چهاردهم جهان از نظر وسعت فضای مترو، رتبه شانزدهم از نظر وسعت مناطق مسکونی و رتبه یازدهم از نظر تعدد جمعیت در شهر شده است. این شهر به عنوان بزرگترین و سردترین کلانشهر روی کره زمین جایگاه برج اوستانکینو (Ostankino Tower) بلندترین ساختار اروپا، برج فدراسیون (Federation Tower) بلندترین آسمان خراش اروپا و مرکز بین المللی کسب و کار مسکو می باشد. 

با انجام پروژه افزایش مساحت و گسترش جنوب غربی به مسکو در تاریخ اول ژوئیه سال 2012، مساحت پایتخت به دو برابر گذشته افزایش یافت. رشدی چشمگیر که مساحت این شهر را از 1091 کیلومتر مربع به 2511 کیلومتر مربع رساند. 

این شهر بر روی کرانه های رودخانه مسکو در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی نشسته و یکی از بزرگترین شهرهای اروپایی محسوب می شود. شهری زیبا و رنگارنگ که میزبان ساختمان های تاریخی جذاب با معماری های بی نظیر می باشد. معماری های قوی و غنی که ردپای آنها در گنبدهای رنگارنگ کلیسای سنت باسیل به چشم می خورد. 

بیش از 40 درصد از مساحت مسکو با پوشش گیاهی پرشده، به همین دلیل از این شهر به عنوان یکی از سرسبزترین پایتخت ها و شهرهای بزرگ اروپا یاد می شود. شهری که از ابتدا و قبل از انجام پروژه افزایش مساحت و گسترشش در سال 2012 میزبان بزرگترین جنگل های مناطق مسکونی در مرزهای خود بود. 

 

جمعیت مسکو

مسکو با جمعیتی بالغ بر 12.19 میلیون نفر ششمین شهر بزرگ جهان و پرجمعیت ترین شهر روسیه به شمار می آید. تراکم جمعیت این شهر 85.372 نفر در هر کیلومتر مربع است. همچنین 91.6 درصد روس، 1.42 درصد اوکراینی، 1.38 درصد تاتار، 0.98 درصد ارمنی، 0.5 درصد آذری، 0.49 درصد یهودی، 0.4 درصد بلاروس، 0.3 درصد ازبک، 0.2 درصد تاجیک،  0.2 درصد مولداویایی، 0.2 درصد ارزیا،  0.1 درصد چچن، 0.1 درصد چوواشی، 0.1 درصد آسی و 1.6 درصد اقوام دیگر در این شهر زندگی می کنند.

 

آب و هوا

مسکو پایتخت روسیه دارای آب و هوای مرطوب قاره ای، همراه با تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد و طولانی است. زمستان های این شهر معمولاً از اواسط ماه نوامبر شروع می شود و تا اواخر ماه مارس ادامه دارد.  میانگن دما هوا در زمستان منفی 5 تا منفی 25 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده و در روزهای تابستان دمای هوا در رنج 10 تا 35 درجه سانتی گراد قرار دارد. در طی ماه های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت معمولاً دمای هوا این شهر بین 20 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد، اما در فواصل بین ماه های مه تا سپتامبر گرما به اوج خود می رسد و دمای هوا برای یک تا دو هفته از 30 درجه سانتی گراد هم بیشتر می شود. 

میانگین دمای مسکو در فصل زمستان منفی 10 درجه اعلام شده، البته در بعضی روزها هوا کمی گرم تر بوده و به بالای صفر نیز می رسد و برای یک بازه زمانی کوتاه مثلاً یک یا دو هفته دمای هوا در شب ها تا منفی 30 درجه نیز سقوط می کند. 

بیشترین دمای ثبت شده مسکو تاکنون 38.2 سانتی گراد در ایستگاه آب و هوایی (VVC) و 39 درجه در مرکز مسکو و فرودگاه بین الملی دوموده دوو در تاریخ بیست و نهم ژوئیه سال 2010 و کمترین دمای ثبت شده منفی 42.2 درجه سانتی گراد در ژانویه 1940 بوده است. 

معمولاً مسکو 5 ماه از سال شاهد بارش برف می باشد، بارش هایی که معمولاً از اواسط ماه اکتبر شروع می شود و تا ماه نوامبر سراسر این شهر زیبا برف پوش است. برف ها معمولاً از اواسط ماه آوریل شروع به ذوب شدن می کنند.

به طور متوسط مسکو در طول سال تنها 1731 ساعت آفتابی است که کمتر از 8 درصد این ساعات در ماه دسامبر و 52 درصد آن در ماه های مه تا اوت اتفاق می افتد.

 

تاریخچه

نام مسکو برگرفته از نام رود موسکوا است. گرچه شواهد باستانی نشان می دهد که این نقطه از کره زمین در دوران نوسنگی به وجود آمده، اما در تاریخچه روسی به این شهر کهن برای اولین بار در سال 1147 اشاره شد. مساحت مسکو در ابتدا خیلی کم بود و اولین دیوار چوبی آن یعنی کرملین به دستور شاهزاده یوری دالکگاروکی ساخته شد، دیواری که دور تا دور این شهر تازه بنا شده را فرا می گرفت و آن را محصور می ساخت. در طی سال های 1237 تا 1238 با حمله مغول ها به این شهر سراسر این سرزمین با خاک یکسان شد و سیل وسیعی از مردم آن کشته شدند اما دیری نپایید که این شهر بار دیگر بازسازی گشت و در سال 1327 پایتخت امیرنشین مستقل ولادیمیر- سوزدال گردید. مسکو رفته رفته پیشرفت کرد تا جاییکه به یک امیر نشین با ثبات به نام دوک نشین بزرگ مسکو تبدیل شد و از سیل وسیعی از پناهندگان روسی میزبانی کرد. 

در قرن پانزدهم مسکو به پایتخت ملی کشور روسیه تبدیل شد و در سال 1547 به دوک بزرگ مسکو ایوان کبیر (Grand Duke Ivan IV) لقب اولین امپراطور یا تزار روسی را دادند. اولین کلیسای ارتودوکس در قرن چهارم میلادی در مسکو متولد شد و از این شهر در دوران قرون وسطی به عنوان یک مرکز تجاری مهم  محل تولد هنرهای دستی بی شماری یاد می شد. 

در سال 1571 بار دیگر مسکو هدف حمله تاتارها قرار گرفت، حمله ای نابودگر که در طی آن تمام قسمت های شهر به جز کرملین سوزانده شد. در طول این دوران نابه سامان زمام شهر به دست لهستان افتاد و آنها مسکو را اشغال کردند.

در سال 1611 اهالی مسکو با فرماندهی کوزما مینین (Kuzma Minin) و شاهزاده دیمیتری پوژارسکی (Dmitri Pozharski) به ارتش لهستان حمله کردند و در سال 1612 نیروهای باقیمانده لهستان را از خاک مسکو خارج ساختند. 

با توجه به رشد چشمگیر تولیدات و پیشرفت مسکو در قرن هفدهم پتر اول تصمیم به ساخت سن پترزبورگ بر روی دریای بالتیک گرفت و در سال 1712 پایتخت را از مسکو به سن پترزبورگ منتقل نمود. اما پیشرفت های مسکو در عرصه های فرهنگی و اجتماعی کماکان ادامه داشت و از این شهر به عنوان پایتخت مذهبی روسیه یاد می شد. 

در قرن نوزدهم بیشتر قسمت های مسکو از چوب ساخته شده بود، به همین دلیل این شهر قربانی آتش سوزی های متعددی می شد که از قابل توجه ترین آنها می توان به حمله ناپلئون اول برای اشغال این شهر در سال 1812 اشاره کرد.

در طول قرن نوزدهم و بیستم مسکو کم کم از یک شهر تجاری به شهری صنعتی تبدیل شد و کارخانه های منسوجات بی نظیری در آن راه اندازی شد. در سال 1918 دولت شوروی پایتخت را از سن پترزبورگ به مسکو تغییر داد، در اثر این انتقال مسکو از لحاظ اقتصادی شاهد پیشرفتی بسیار چشمگیر بود تا جاییکه جمعیتش در فواصل بین سال های 1926 تا 1939 دو برابر شد. در سال های 1939 تا 1992 بازهم مسکو شاهد افزایش جمعیت بود و این رشد جمعیت دوبرابری کماکان ادامه داشت. 

در جریان جنگ جهانی دوم مسکو به عنوان یک هدف دو جانبه مورد حمله آلمان ها قرار گرفت اما سرمایه سخت و قدرت زیاد این شهر ارتش آلمان ها را در فاصله 32 تا 40 کیلومتری شهر متوقف نمود و مسکو تقریباً هیچ گونه آسیب نظامی را متحمل نشد. در سال 1980 مسکو از بازی های المپیک میزبانی کرد.

در سال 1991 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دولت مسکو با کمبود بودجه روبرو شد و زیر ساخت های این شهر دچار مشکل گردید. همچنین افزایش تعداد خودروها باعث ایجاد ترافیک های شدید و بروز آلودگی در این شهر شد. با این حال دولت مسکو شروع به جذب سرمایه های خارجی و گسترش فرهنگ غربی نمود. در دهه 1990 یوری لوژکف (Yuri Luzhkov) شهردار پرانرژی مسکو پروژه های بازسازی بی نظیری را راه اندازی کرد و با تلاش های بی وقفه وی شهر تا پایان دهه یک رونق واقعی در زمینه املاک را تجربه نمود. 

بعد از منحل شدن اتحاد جماهیر شوروی مسکو پایتخت جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه ((SFSR باقی ماند تا اینکه در تاریخ 25 دسامبر سال 1991 این کشور اعلام استقلال کرده و به فدراسیون روسیه تغییر نام داد که تا امروز به همین نام باقی مانده است. از آن زمان به بعد یک اقتصاد نو در بازار مسکو ظهور کرد و شیوه زندگی و فرهنگ، خدمات و معماری غربی در آن بسیار متداول شد و گسترش یافت. این شهر در سال های 1990 تا 2000 به رشد خود ادامه داد و جمعیتش از 9 میلیون به 10 میلیون نفر افزایش یافت. 

در سال های 1995 تا 1997 لاین های جاده دوار مسکو از 4 خط به 10 خط افزایش یافت، در دسامبر سال 2002 پروژه ساخت اولین متروی مسکو در امتداد شاهراه حلقوی راه اندازی شد و ساخت سومین جاده دایره ای در سال 2004 به اتمام رسید.

در این دوران بناهای قدیمی و کلیساهایی مانند مسبح ناجی که در دوران استالین تخریب شد، بار دیگر مورد بازسازی قرار گرفت. 

 

غذا و نوشیدنی

با توجه به سرمای طاقت فرسای مسکو و پایین آمدن درجه حرارت این شهر تا منفی 30 درجه انتظار می رود غذاهای این منطقه گرم و مقوی باشد، پس استفاده از سیب زمینی، نان، کلوچه و خامه در اکثر غذاهای این سرزمین اصلاً تعجب آور نیست. غذاهای روسی بسیار هیجان انگیزند و در برخی از آنها ردپایی از هنر آشپزی فرانسوی نیز یافت می شود. در این شهر جادویی و جذاب صرف کاشا غذایی محبوب برای خانواده های روسی را به هیچ وجه از دست ندهید، غذایی هیجان انگیز که به کمک غلات تهیه می شود و بسته به نوع غلات موجود در آن گاه به شکل فرنی و گاه به شکل دمی غلات با تخم مرغ پخته شده سرو می شود. روس ها بیشتر برای وعده صبحانه کاشا (Kasha)، نان کره ای (Butterbrots)، تخم مرغ آب پز یا سرخ شده، تورگ (Tvrog) نوعی پنیر شبیه به پنیر خامه ای و غلات صبحانه می خورند. 

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه سوپ بُرش (Borsch) یا چغندر می باشد که در هوای سرد زمستانی خیلی می چسبه، سوپی وسوسه انگیز قرمز رنگ و تهیه شده از کلم و چغندر. برای طعم بهتر، این سوپ را معمولاً با ماست یا خامه ترش سرو می کنند.

 از دیگر غذاهای محبوب روسی می توان به سولیانکا (Solyanka) اشاره کرد، نوعی سوپ غلیظ، دلچسب و در عین حال سالم که از پختن آرام تکه های گوشت بر روی حرارت کم به همراه سیر، گوجه، فلفل و هویج تهیه می شود.

بلینی (Blini) یکی از دیگر غذاهای خوشمزه این سرزمین است، نوعی نان گرد و نرم و نازک و چیزی شبیه پن کیک انگلیسی که از آرد، شیر و تخم مرغ درست می شود. در طی سفرتان به مسکو حتماً اوکروشکا سیب زمینی را امتحان کنید، سوپی سرد با محتویات کره، سیب زمینی و پیاز که با شوید و تربچه تزئین می شود. کیفیت سیب زمینی و تازه بودن کره در این سوپ ساده و در عین حال بسیار خوشمزه واقعاً تاثیرگذار است. 

اگر از طرفداران دلمه هستید، صرف دلمه کلم پیچ برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود، نوعی غذای سنتی و خوشمزه که برای تهیه آن گوشت گاو را در کلم پخته شده می پیچند و سپس با حرارت ملایم می پزند.

برای علاقمندان به سمبوسه، کنیش (Knish) قطعاً بسیار دلچسب خواهد بود، ترکیبی از پوره سیب زمینی، گوشت گاو، پیاز و پنیر که داخل خمیری قرار گرفته و درون روغن سرخ می شود.

خینکالی (Khinkali) غذایی بسیار پرادویه و طعم دار که مواد داخل آن شامل گوشت چرخ کرده و گشنیز می باشد، البته این مواد را به صورت خام در داخل خمیر قرار می دهند. به همین دلیل در هنگام طبخ تمام عصاره مواد به داخل خمیر می رود و طعمی وصف نشدنی را به آن می دهد.

یکی از دیگر غذاهای سنگین و پرگوشت روسیه ژارکویه ((Zharkoye است، نوعی آبگوشت که در ظرف هایی مانند دیزی سرو می شود و طعم آن قطعاً برای ایرانیان خوشایند خواهد بود. 

و حال نوبت به دسرهای خوشمزه مسکو می رسد. بستنی روسی (Morozhenoe) و دسر چاک چاک واقعاً شما را به اغوا می برد. می توان از چاک چاک به عنوان محبوب ترین دسر شرقی در روسیه نام برد، نوعی خوراکی لذیذ که شامل تکه های کوچک تهیه شده از خمیر می باشد که بعد از پختن آن را با عسل می پوشانند. 

اوکروشکا سیب زمینی (Potato Okroshka) یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه است، سوپی سرد و تهیه شده از دوغ، سیب زمینی پخته، پیاز و تربچه. 

همچنین از دیگر غذاهای معروف روسیه می توان به پنکیک روسی، سالاد الویه روسی، استراگانوف، سالمون دودی، شیشلیک، خپله روسی (Russian dumplings) و کلم ترش و شیرین اشاره کرد.